Czy wiesz, że badania laboratoryjne są dla dietetyka równie ważne, co Twoje upodobania smakowe?
Wyniki badań pokazują nam na co zwrócić uwagę przy układaniu jadłospisu. Jednak należy pamiętać, że nie służą nam one do diagnozy. Dietetyk nie może diagnozować, ale może zasugerować konsultację z lekarzem rodzinnym lub specjalistą jeśli zauważy coś niepokojącego w Twoich wynikach.
Jak przygotować się do pobrania krwi?
- Na pobranie należy przyjść rano (do godziny 10.00),
- Na pobranie należy przyjść na czczo- to znaczy, że między pobraniem a ostatnim posiłkiem powinno upłynąć 12 godzin. W tym czasie można pić czystą wodę bez dodatków a nawet zalecane jest wypicie 1 szklanki wody bezpośrednio przed wyjściem do punktu pobrań, ze względu na to, że łatwiej będzie pobrać krew.
W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkostrawnego, małego posiłku chyba, że chcemy oznaczyć stężenie glukozy we krwi.
Przykładowy lekkostrawny posiłek dla dziecka: 1 kromka jasnego pieczywa, odrobina masła i plasterek chudej szynki (drobiowej/ polędwicy) i kawałek pomidora bez skóry. - Dodatkowe czynniki mogące mieć wpływ na wyniki badań:
- Nie zaleca się wykonywania badań po nieprzespanej nocy lub wycieńczającym wysiłku fizycznym.
- Nie zaleca się palenia papierosów ani picia alkoholu przed pobraniem.
- Bezpośrednio przed badaniem wskazany jest krótki odpoczynek.
Jak przygotować próbkę moczu do badań?
- Próbka powinna być pobrana z moczu porannego (pozostającego w pęcherzu ok.8 godzin), do sterylnego pojemnika, który można kupić w każdej aptece
- Mocz powinien być pobrany ze środkowego strumienia, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych (bakterie z ujścia cewki moczowej i skóry mogą trafić do pojemnika z moczem, co zafałszuje wynik).
- Ilość próbki- 50-100 mililitrów.
- Pojemnik należy szczelnie zamknąć i dostarczyć do punktu pobrań do 2 godzin od przygotowania próbki. Tam zostanie opisany naklejką z kodem i oddany do laboratorium.
źródło: L. Ostrowska, K. Orywal, E.Stefańska- "Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce". wyd.PZWL.2018
Jakie badania możesz wykonać?
Przede wszystkim do dietetyka możesz wziąć badania zlecone Ci przez lekarza, które już posiadasz. Ważne jest aby były świeże- to znaczy nie starsze niż 3 miesiące.
Jeśli takich nie masz, to najlepiej wykonaj:
- Morfologię krwi (pełną),
- Mocz- badanie ogólne,
- Lipidogram,
- Glukozę,
- TSH,
- CRP.